orangewarsawopen.pl

Zmagania przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

Zmagania przeciwko zanieczyszczaniu powietrza

17.11.2020, 14:00

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy raptem kilka dni temu.Z tego właśnie powodu warto nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do dość dużego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu oczywiście o smogu, który z pewnością może okazać się dla całej cywilizacji naprawdę niebywale niszczycielski. Substancje chemiczne, którymi oddychamy niemalże w każdy dzień, bez wątpienia mają związek z nieustannym rozprzestrzenianiem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Stanowczo warto notorycznie uświadamiać czym jest zatrucie powietrza oraz jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach poruszony został ten właśnie temat. Warto uzmysławiać sobie, że aktualnie w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił też problem ze smogiem. Ergonomiczne a także skuteczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie zatruciu środowiska. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego napomniał ponadto, że mniej więcej połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za ok. 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak orzekł Piotr Woźny, prezes spółki. Bądźmy świadomi również tego, że kłopot ze smogiem i z SARS-CoV-2 można ze sobą swobodnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 najpierw ukazała się w terenach o nadzwyczaj wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu bez dwóch zdań trzeba także być świadomym tego, co w praktyce jest pierwszorzędną przyczyną. Otóż jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich aspektów jest wyjątkowo istotna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij